تاریخ انتشار:92/7/29 - 07:55
شماره مطلب:1392729263
ديدگاه حضرت امام خميني (ره) درباره بسيج

ديدگاه حضرت امام خمینی «ره» درباره بسیج

برخی از فرمایشات حضرت امام خمینی «ره» درباره بسیج عبارت است از:
1- بسیج را تجلی وحدت و یکپارچگی آحاد مردم می‌دانستند و یادآور می‌شدند که هدف همه امامان معصوم ایجاد وحدت و یکپارچگی در میان ملت مسلمان بوده است و فرموده‌اند: «ائمه ما با دید الهی می‌خواستند که این ملت‌ها را با هم بسیج و یکپارچه کنند تا آسیب پذیر نباشند».
2- از بسیج به‌عنوان راهي براي دفاع از کیان انقلاب و اسلام یاد می‌کرده‌اند.
3- با تعابیری لطیف بسیج را به‌مثابه کانون عشق‌ورزی، شهادت‌طلبی و پایمردی دانسته و فرموده‌اند: «بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده‌اند».
4- بسیج را حقیقتی همیشگی و لشکری از مجاهدان طول تاریخ برشمرده‌اند، به بیان دیگر ایشان شکل‌گیری بسیج را تنها محدود به این دوره زمانی و جغرافیای ایران نمی‌دانستند، چنان که می‌فرمایند: «بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده‌اند».
5- محصول تفکر بسیجی را یقین و عشق‌ورزی می‌دانستند: «بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پر ثمری است كه شكوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد».
6- تربیت‌یافتگان مکتب بسیجی را انسانهایی می‌دانند که به‌نام و شهرت نمی‌اندیشند: «بسیج میقات پا برهنگان معراج اندیشه پاک اسلامی است كه تربیت‌یافتگان آن، نام ونشانی در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند».
7- امام پایه و اساس شکل‌گیری بسیج را احکام فقهی و جهادی و مبتنی‌بر روحیه دفاع و بازدارندگی می‌دانستند: «سنگ بنای بسیج بر حكم فقهی و جهادی استوار است؛ جهادی كه مبتنی‌بر روحیه دفاعی باشد و نه تهاجمی یا جهان‌گشایی».
8- تفکر بسیجی باید همواره در جامعه زنده باشد: «اگر بر كشوری نوای دلنشین تفكر بسیجی طنین‌انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهان‌خواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه ماند».
بنابراین بر اساس اندیشه امام راحل (ره) بسیج، بر اساس ارزش‌های انسانی و فرهنگ ریشه‌دار اسلامی شکل گرفته و رمز موفقیت آن، این است که از اعتقاد میلیون‌ها انسان برخاسته است. زمانی که افراد مسیر زندگی و هدف خود را با تفکر بسیج هماهنگ و هم‌سو می‌بینند، به آن گرایش می‌یابند. ایمان، اخلاص، ایثار و شجاعت، ویژگی‌های بسیجی‌هایی هستند که در دامن فرهنگ اصیل اسلامی رشد کرده‌اند.

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری